حتما شما هم بعد از آماده کردن یک فنجان قهوه فوری یا سفارش دادن قهوه مورد علاقه خود در کافه، دوست دارید آن را با یک خوراکی شیرین نوش جان کنید یا ماده‌ای دیگر را برای شیرین کردن قهوه خود، جایگزین شکر کنید.

اینجا باهم چند گزینه جذاب برای سرو کردن در کنار قهوه بررسی میکنیم.

کوکی، جایگزین شکر در قهوه

کوکی‌ها با طعم‌ها و اندازه‌های مختلف و ظاهر و شیک و بامزه‌ای که دارند. ،یکی از گزینه های پرطرفدار میان قهوه خورها محسوب می‌شوند، شیرینی کم این خوراکی ها معمولا به مذاق مشتاقان قهوه خوش می‌آید و کام آن‌ها را شیرین می‌کند. پیشنهاد می‌کنیم از کوکی‌ها در کنار قهوه های سنگین تر و خالص مثل اسپرسو، آمریکانو یا قهوه های فوری ترکیب نشده با شیر استفاده کنید. کوکی گزینه مناسب برای سرو شدن در کنار کوبیزکو کلاسیک ۲در یک هم به حساب می‌آید

بستنی وانیلی انتخاب غیرمنتظره برای جایگزینی شکر در قهوه

ترکیب یک فنجان قهوه داغ با یک اسکوپ بستنی وانیل را به هیچ عنوان از دست ندهید و برای یک بار هم که شده امتحان کنید. حاصل این ترکیب رویایی، یک نوشیدنی جذاب بر پایه قهوه بنام “آفوگاتو”  خواهدبود. کافیست یک اسکوپ بستنی وانیلی را در فنجان قرار دهید و بعد قهوه را درون فنجان بریزید و از این ترکیب لذت ببرید. پیشنهاد ما این است که در تابستان های داغ حتما این نوشیدنی را امتحان کنید.

 

انتخابی خوشمزه و جایگزین شکر در قهوه؟ طعم قهوه‌ات عسل!

عسل، این معجزه خوشرنگ، سرشار است از ویتامین‌های A، B و آمینو اسید و خواص فوق‌العاده دیگر و همچنین از فروکتور و گلوکوز تشکیل شده که به راحتی و سریعا در بدن مورد استفاده و سوخت و ساز قرار می‌گیرند. ضمن اینکه عسل شیرین تر از شکر است پس برای شیرین کردن قهوه خود به مقدار کمتری عسل نسبت به شکر احتیاج دارید. پس با وجود اینکه مقدار کالری عسل بیشتر است، راحت‌تر در بدن مورد سوخت و ساز قرار می‌گیرد و مقدار کمتری از آن شما را راضی نگه می‌دارد و از این نظر هم گزینه مناسب تری به به جای شکر خواهد بود؛ به ویژه برای افرادی که به دنبال تناسب اندام و رعایت یک رژیم غذایی مناسب هستند.

طعم دهنده ها جایگزین شکر در قهوه

قهوه خورها با استفاده از طعم دهنده یا اصطلاحا سیروپ ها به جای شکر در قهوه بیگانه نیستند. استفاده از سیروپ کارامل، فندق و حتی نعنا، انتخابی درجه یک به جای شکر در قهوه‌ است. حتی می‌توانید از این طعم‌دهنده‌ها در هات‌چاکلت هم استفاده کنید و از طعم تازه آن لذت ببرید. به طور مثال استفاده از طعم‌دهنده فندق در هات‌چاکلت کوبیزکو می‌تواند گزینه‌ای ایده‌آل برای صبحانه امروز باشد.

 


بهترین زمان برای نوشیدن قهوه فوری

شاید آمار دقیقی درباره مصرف قهوه وجود نداشته‌باشد اما از ترویج بیشتر انواع قهوه فوری و افزایش تعداد کافه‌ها در کشور نشان می‌دهد در چند سال اخیر در ایران هم تعداد مصرف‌کنندگان قهوه با رشد چشمگیری روبرو شده‌است. برای عاشقان قهوه فرقی نمی‌کند کجا باشند؛ پشت فرمان اتومبیل، در محل کار یا در خانه یا کافه‌های کوچک و بزرگ سطح شهر، اکثر آن‌ها در طول روز برنامه مشخصی برای نوشیدن قهوه دارند و حتی با استفاده از  قهوه فوری زمان مشخصی از طول روز را به نوشیدن قهوه اختصاص می‌دهند. اما واقعا چه زمانی و چه ساعاتی از روز برای نوشیدن قهوه و به کارگیری قهوه فوری مناسب‌تر است؟

صبح زود زمان مناسبی برای نوشیدن قهوه نیست

اگر شما هم روز خود را با استفاده از قهوه فوری یا نوشیدن یک فنجان قهوه شروع می‌کنید، برخلاف عموم، مصرف قهوه دقیقا پس از بیدار شدن و در اولین ساعات شروع روز نه تنها باعث شادابی افراد نمی‌شود، بلکه برای سلامتی هم مضر خواهدبود.

هنگامی که از خواب بیدارمی‌شویم بدن ما هورمونی به نام “کورتیزول” تولید می‌کند و مقدار بیش از اندازه این هورمون موجب بروز و افزایش استرس خواهدشد و قهوه نیز میزان “کورتیزول” بدن را افزایش می‌دهد و در نتیجه باعث ناآرامی و استرس و نگرانی بیش از حد خواهدشد.

همینطور برخی از متخصصین تغذیه معتقدند نوشیدن قهوه در ساعات ابتدایی روز، باعث خستگی و کسلی فرد در ادامه روز خواهدشد. پس نوشیدن قهوه بلافاصله پس از بیدار شدن، توصیه نمی‌شود.

چند ساعت پس از بیدار شدن، زمان ایده‌آل برای نوشیدن قهوه صبحگاهی

سه تا چهار ساعت بعد از بیدارشدن، بدن کورتیزول کمتری تولید می‌کند و این زمان مناسب‌ترین ساعت برای نوشیدن اولین فنجان قهوه روز محسوب می‌شود و شما می‌توانید قهوه دلخواه خود را از مشتقات مختلف قهوه مثل کاپوچینو، لاته و آیس کافی تا انواع قهوه فوری را نوش جان کنید.

این یعنی اگر بین ساعت ۶تا۸ صبح از خواب بیدار می‌شوید، از ساعت ۹ تا ۱۱ بهترین زمان برای نوشیدن اولین فنجان قهوه خواهد بود.

  • در هر حالتی به مقدار کافئینی که مصرف می‌کنید توجه داشته‌باشید

اگر شما هم شیفته انواع قهوه از دمی یا قهوه فوری هستید، بیشتر توجه کنید که در روز چه مقدار قهوه مصرف می‌کنید تا اینکه در چه ساعاتی قهوه می‌نوشید. نوشیدن بیش از ۴ فنجان قهوه در طول روز می‌تواند سلامتی شما را به صورت جدی تهدید کند و باعث بیماری‌هایی مثل کاهش و افزایش فشار خون یا تپش قلب شود.

  • اگر با مشکل خواب مواجه هستید از شش ساعت قبل از خواب، قهوه ننوشید

به طور حتم نوشیدن قهوه روی سیستم خواب شما اثرگذار خواهدبود پس اگر مشکل بی‌خوابی یا کم خوابی دارید، بهتر است بعد از ظهرها را برای نوشیدن آخرین فنجان قهوه خود انتخاب کنید و اگر در این ساعات سر کار هستید و فکر می‌کنید وقت کافی برای لذت بردن از یک فنجان قهوه ناب را ندارید، حتما قهوه فوری را امتحان کنید.

  • ساعات اولیه بعدازظهر، بهترین ساعت برای نوشیدن قهوه

در این ساعات میزان ترشح هورمون کورتیزول در بدن به حداقل می‌رسد و این یعنی نوشیدن قهوه در این ساعات ایده‌آل است چون موجب تپش قلب یا بروز و افزایش نگرانی و استرس نخواهدشد.

با توجه به نکاتی که گفته شد، شما هم باید ساعات نوشیدن قهوه خود در طول روز را تغییر دهید؟ آیا برنامه مشخصی برای نوشیدن قهوه دارید و همیشه برای نوشیدن قهوه به قهوه فوری مجهز هستید؟

 

 


حتی اگر سرسخت‌ترین طرفدار قهوه و نوشیدنی‌های گرم و پرکافئین باشید، ممکن است گرمای ۴۰ درجه‌ای تابستان، میل شما را برای نوشیدن یک فنجان قهوه داغ، کم کند و قهوه های سرد یا همان آیس کافی ها را ترجیح دهید.

در این نوشته با معرفی یک راه ساده و خلاقانه، شما را با یکی از خوشمزه‌ترین آیس کافی ها آشنا می‌کنیم. برای صرف این نوشیدنی خنک و تابستانی، لازم نیست به کافه‌های شهر بروید یا کار پیچیده‌ای انجام دهید بلکه به سادگی می‌توانید در آشپزخانه‌ای ساده، خود و دوستانتان را به یک لیوان آیس کافی درجه یک مهمان کنید.

یخ با طعم قهوه؛ اولین قدم تا رسیدن به آیس کافی ویژه

برای تهیه هر نوعی از آیس کافی، به چند حبه یخ احتیاج داریم؛ اما چه بهتر که عاشقان قهوه، با یخ‌هایی با طعم قهوه‌های ناب در لیوان خود مواجه شوند!

برای این کار، ابتدا از طریق یک لیوان آب جوش و یک بسته قهوه بدون شکر کوبیزکو ۲در۱ کلاسیک، یک لیوان قهوه ناب خواهید داشت و در صورتی که بتوانید از نوش جان کردن آن بگذرید، می‌توانید یخ‌هایی با طعم فوق‌العاده قهوه داشته‌باشید.

کافیست کمی صبر کنید تا قهوه سرد شود و بعد آن را در قالب یخ بگذارید و در فریزر قرار دهید تا پس از چند ساعت، مکعب‌های هیجان‌انگیز یخی اما از جنس قهوه داشته باشید که قرار است در تهیه آیس کافی، حسابی به شما کمک کنند.

طرز تهیه آیس کافی

دوباره به سراغ قهوه بدون شکر کوبیزکو، یعنی قهوه کلاسیک ۲ در ۱ می‌رویم و آن را در یک لیوان بلند و ترجیحا شفاف می‌‎ریزیم و بعد تنها یک سوم لیوان را با آب جوش پر می‌کنیم و محلول قهوه را به خوبی هم می‌زنیم.

تا محلول همچنان گرم است، یک قاشق چای‌خوری عسل به محلول اضافه کنید و به خوبی هم بزنید. حالا نوبت به حبه‌های یخ با طعم قهوه رسیده که همانطور که در پاراگراف قبلی توضیح دادیم، آماده شده‌اند.

یخ ها را هم اضافه می‌کنیم و بعد با آب گرم باقی لیوان را پر می‌کنیم، به جای آب گرم می‌توانید از شیر سرد هم استفاده کنید.

اینگونه یک آیس کافی ساده اما خوشمزه را از یکی از پرطرفدارترین قهوه‌های کوبیزکو تهیه کرده‌اید.

نکته جالب در باره این آیس کافی اینکه با وجود عسل و استفاده از قهوه فوری بدون شکر کوبیزکو، نوشیدنی گوارا و البته سلامت نوش جان می‌کنید.

امیدواریم این نوشیدنی خنک تابستانی را امتحان کنید و از طعم ناب قهوه و ترکیب جذاب آن با عسل لذت ببرید.


حتما شما هم حداقل در دوره‌ای، مشتری قهوه‌های فوری (instant coffee) بودید. اما تا به حال به این نکته که چگونه قهوه‌های فوری به وجود آمدند توجه داشتید؟

اولین شکل از قهوه‌های فوری در سال ۱۷۷۱ در بریتانیا تولید شد و در سال ۱۸۵۳ ورژنی ابتدایی از قهوه فوری در گرماگرم جنگ‌های انفصال آمریکا در این کشور  به تولید رسید.

در سال ۱۸۹۰ دیوید استرنگ (David Strang) نیوزلندی، قهوه‌های فوری را اختراع و رسما به ثبت رساند. اما در سال ۱۹۰۱ بود که “سارتوریو کاتو” (Sartori Kato) از ژاپن با توسعه دادن سنعتی که خود برای استفاده سریع از چای به راه انداخته‌بود، تولید صنعتی قهوه‌های فوری را هم امکان‌ پذیر کرد.

قهوه‌های فوری ایتدا در آمریکا توسط جرج لوییز واشینگتن که هیچ نسبتی هم با اولین رئیس جمهور آمریکا نداشت، در سال ۱۹۱۰ به صورت پراکنده تولید می‌شدند و از این نظر میتوان او را به عنوان اولین تولیدکننده قهوه‌های فوری در دنیا معرفی کرد. این محصولات فقط به یک شعله کوچک برای گرم کردن قهوه نیاز داشت.

قهوه فوری، محبوب سربازان جوان

تولیدات جرج لوییز واشنگتون، بیش از همه در ارتش و میان سربازان مورد استقبال قرار گرفت، جایی که آن‌ها در هر شرایطی میتوانستند با نوشیدن یک فنجان قهوه گرم، برای چند دقیقه هم که شده، دوباره حس و حال خانه‌های خود را تجربه کنند.

قهوه‌های فوری واشنگتن میان سربازان حسابی محبوب شده بود، تا جایی که آن‌ها از اسم “یک فنجان جرج” برای آن استفاده میکردند و برای تامین کافئین مورد نیاز خود، حتی آن را به صورت سرد هم مصرف میکردند.

با شروع جنگ جهانی اول، قهوه‌های فوری هم با سربازان وارد جنگ شدند تا به یکی از  معدود دلخوشی‌های سربازان تبدیل شود، یکی از سربازان آمریکا در جنگ جهانی اول در سال ۱۹۱۸ در نامه‌ای که از پشت سنگرهای نبرد نوشته، احساسش نسبت به قهوه‌های فوری را این گونه شرح می‌دهد:

” باعث خوشحالیست که با وجود موش‌ها، باران‌های سیل‌آسا و در میان سر و صدای گلوله‌های توپ، میتوانم با استفاده از اجاق نفتی کوچکم، تنها در یک دقیقه، یک فنجان قهوه جرج واشینگتن داشته‌باشم؛ من هر شب برای سلامتی این فرد دعا میکنم.” 

پس از پایان جنگ جهانی اول، قهوه‌های فوری واشینگتن بار دیگر معرفی شد و از  شعار تبلیغاتی Went to War! Home Again به معنای (به جنگ رفت و دوباره در خانه است) استفاده کرد.

قهوه‌های فوری پس از جنگ جهانی اول مورد استقبال مردم قرار گرفتند؛ تا جایی که در جنگ جهانی دوم، دیگر چندین برند مختلف، قهوه‌های فوری سربازان را تامین میکردند و امروز با توجه به رشد فوق‌العاده سرعت زندگی، انواع مختلف قهوه‌های فوری، جای خود را در سبک زندگی افراد و اقشار مختلف باز کرده‌اند و امروز در کمترین زمان ممکن می‌توانید در خانه یا محل کار یا تحصیل به راحتی یک فنجان داغ  قهوه، هاتچاکلت و… داشته باشید.