بهترین زمان برای نوشیدن قهوه فوری

بهترین زمان برای نوشیدن قهوه فوری

شاید آمار دقیقی درباره مصرف قهوه وجود نداشته‌باشد اما از ترویج بیشتر انواع قهوه فوری و افزایش تعداد کافه‌ها در کشور نشان می‌دهد در چند سال اخیر در ایران هم تعداد مصرف‌کنندگان قهوه با رشد چشمگیری روبرو شده‌است. برای عاشقان قهوه فرقی نمی‌کند کجا باشند؛ پشت فرمان اتومبیل، در محل کار یا در خانه یا کافه‌های کوچک و بزرگ سطح شهر، اکثر آن‌ها در طول روز برنامه مشخصی برای نوشیدن قهوه دارند و حتی با استفاده از  قهوه فوری زمان مشخصی از طول روز را به نوشیدن قهوه اختصاص می‌دهند. اما واقعا چه زمانی و چه ساعاتی از روز برای نوشیدن قهوه و به کارگیری قهوه فوری مناسب‌تر است؟

صبح زود زمان مناسبی برای نوشیدن قهوه نیست

اگر شما هم روز خود را با استفاده از قهوه فوری یا نوشیدن یک فنجان قهوه شروع می‌کنید، برخلاف عموم، مصرف قهوه دقیقا پس از بیدار شدن و در اولین ساعات شروع روز نه تنها باعث شادابی افراد نمی‌شود، بلکه برای سلامتی هم مضر خواهدبود.

هنگامی که از خواب بیدارمی‌شویم بدن ما هورمونی به نام “کورتیزول” تولید می‌کند و مقدار بیش از اندازه این هورمون موجب بروز و افزایش استرس خواهدشد و قهوه نیز میزان “کورتیزول” بدن را افزایش می‌دهد و در نتیجه باعث ناآرامی و استرس و نگرانی بیش از حد خواهدشد.

همینطور برخی از متخصصین تغذیه معتقدند نوشیدن قهوه در ساعات ابتدایی روز، باعث خستگی و کسلی فرد در ادامه روز خواهدشد. پس نوشیدن قهوه بلافاصله پس از بیدار شدن، توصیه نمی‌شود.

چند ساعت پس از بیدار شدن، زمان ایده‌آل برای نوشیدن قهوه صبحگاهی

سه تا چهار ساعت بعد از بیدارشدن، بدن کورتیزول کمتری تولید می‌کند و این زمان مناسب‌ترین ساعت برای نوشیدن اولین فنجان قهوه روز محسوب می‌شود و شما می‌توانید قهوه دلخواه خود را از مشتقات مختلف قهوه مثل کاپوچینو، لاته و آیس کافی تا انواع قهوه فوری را نوش جان کنید.

این یعنی اگر بین ساعت ۶تا۸ صبح از خواب بیدار می‌شوید، از ساعت ۹ تا ۱۱ بهترین زمان برای نوشیدن اولین فنجان قهوه خواهد بود.

  • در هر حالتی به مقدار کافئینی که مصرف می‌کنید توجه داشته‌باشید

اگر شما هم شیفته انواع قهوه از دمی یا قهوه فوری هستید، بیشتر توجه کنید که در روز چه مقدار قهوه مصرف می‌کنید تا اینکه در چه ساعاتی قهوه می‌نوشید. نوشیدن بیش از ۴ فنجان قهوه در طول روز می‌تواند سلامتی شما را به صورت جدی تهدید کند و باعث بیماری‌هایی مثل کاهش و افزایش فشار خون یا تپش قلب شود.

  • اگر با مشکل خواب مواجه هستید از شش ساعت قبل از خواب، قهوه ننوشید

به طور حتم نوشیدن قهوه روی سیستم خواب شما اثرگذار خواهدبود پس اگر مشکل بی‌خوابی یا کم خوابی دارید، بهتر است بعد از ظهرها را برای نوشیدن آخرین فنجان قهوه خود انتخاب کنید و اگر در این ساعات سر کار هستید و فکر می‌کنید وقت کافی برای لذت بردن از یک فنجان قهوه ناب را ندارید، حتما قهوه فوری را امتحان کنید.

  • ساعات اولیه بعدازظهر، بهترین ساعت برای نوشیدن قهوه

در این ساعات میزان ترشح هورمون کورتیزول در بدن به حداقل می‌رسد و این یعنی نوشیدن قهوه در این ساعات ایده‌آل است چون موجب تپش قلب یا بروز و افزایش نگرانی و استرس نخواهدشد.

با توجه به نکاتی که گفته شد، شما هم باید ساعات نوشیدن قهوه خود در طول روز را تغییر دهید؟ آیا برنامه مشخصی برای نوشیدن قهوه دارید و همیشه برای نوشیدن قهوه به قهوه فوری مجهز هستید؟

 

 

به اشتراک گذاری این مطلب

ثبت نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *