تاریخچه قهوه‌ فوری؛ از میادین جنگ تا میزکارهای مرتب

تاریخچه قهوه

حتما شما هم حداقل در دوره‌ای، مشتری قهوه‌های فوری (instant coffee) بودید. اما تا به حال به این نکته که چگونه قهوه‌های فوری به وجود آمدند توجه داشتید؟

اولین شکل از قهوه‌های فوری در سال ۱۷۷۱ در بریتانیا تولید شد و در سال ۱۸۵۳ ورژنی ابتدایی از قهوه فوری در گرماگرم جنگ‌های انفصال آمریکا در این کشور  به تولید رسید.

در سال ۱۸۹۰ دیوید استرنگ (David Strang) نیوزلندی، قهوه‌های فوری را اختراع و رسما به ثبت رساند. اما در سال ۱۹۰۱ بود که “سارتوریو کاتو” (Sartori Kato) از ژاپن با توسعه دادن سنعتی که خود برای استفاده سریع از چای به راه انداخته‌بود، تولید صنعتی قهوه‌های فوری را هم امکان‌ پذیر کرد.

قهوه‌های فوری ایتدا در آمریکا توسط جرج لوییز واشینگتن که هیچ نسبتی هم با اولین رئیس جمهور آمریکا نداشت، در سال ۱۹۱۰ به صورت پراکنده تولید می‌شدند و از این نظر میتوان او را به عنوان اولین تولیدکننده قهوه‌های فوری در دنیا معرفی کرد. این محصولات فقط به یک شعله کوچک برای گرم کردن قهوه نیاز داشت.

قهوه فوری، محبوب سربازان جوان

تولیدات جرج لوییز واشنگتون، بیش از همه در ارتش و میان سربازان مورد استقبال قرار گرفت، جایی که آن‌ها در هر شرایطی میتوانستند با نوشیدن یک فنجان قهوه گرم، برای چند دقیقه هم که شده، دوباره حس و حال خانه‌های خود را تجربه کنند.

قهوه‌های فوری واشنگتن میان سربازان حسابی محبوب شده بود، تا جایی که آن‌ها از اسم “یک فنجان جرج” برای آن استفاده میکردند و برای تامین کافئین مورد نیاز خود، حتی آن را به صورت سرد هم مصرف میکردند.

با شروع جنگ جهانی اول، قهوه‌های فوری هم با سربازان وارد جنگ شدند تا به یکی از  معدود دلخوشی‌های سربازان تبدیل شود، یکی از سربازان آمریکا در جنگ جهانی اول در سال ۱۹۱۸ در نامه‌ای که از پشت سنگرهای نبرد نوشته، احساسش نسبت به قهوه‌های فوری را این گونه شرح می‌دهد:

” باعث خوشحالیست که با وجود موش‌ها، باران‌های سیل‌آسا و در میان سر و صدای گلوله‌های توپ، میتوانم با استفاده از اجاق نفتی کوچکم، تنها در یک دقیقه، یک فنجان قهوه جرج واشینگتن داشته‌باشم؛ من هر شب برای سلامتی این فرد دعا میکنم.” 

پس از پایان جنگ جهانی اول، قهوه‌های فوری واشینگتن بار دیگر معرفی شد و از  شعار تبلیغاتی Went to War! Home Again به معنای (به جنگ رفت و دوباره در خانه است) استفاده کرد.

قهوه‌های فوری پس از جنگ جهانی اول مورد استقبال مردم قرار گرفتند؛ تا جایی که در جنگ جهانی دوم، دیگر چندین برند مختلف، قهوه‌های فوری سربازان را تامین میکردند و امروز با توجه به رشد فوق‌العاده سرعت زندگی، انواع مختلف قهوه‌های فوری، جای خود را در سبک زندگی افراد و اقشار مختلف باز کرده‌اند و امروز در کمترین زمان ممکن می‌توانید در خانه یا محل کار یا تحصیل به راحتی یک فنجان داغ  قهوه، هاتچاکلت و… داشته باشید.

به اشتراک گذاری این مطلب

ثبت نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *